Musical Winter Games

WYEP held the Musical Winter Games from Monday 2/19/2018 through Friday 2/23/2018. The voting was done via Twitter. Each category had four heats. The winner of each heat returned for a category finals.
 

Category list: (click on each category to see when the heats and finals are scheduled to take place)

 

Best Album of the 1960s

GOLD: The Beatles, Revolver
SILVER:
The Beach Boys, Pet Sounds
BRONZE:
Bob Dylan, Blonde on Blonde

  • heat 1: Monday, 9am
    • Bob Dylan/Blonde on Blonde
    • Dusty Springfield/Dusty in Memphis
    • Sly & the Family Stone/Stand!
    • Creedence Clearwater Revival/Green River
  • heat 2: Tuesday, 10am
    • The Beatles/Revolver
    • The Kinks Are the Village Green Preservation Society
    • Aretha Franklin/I Never Loved a Man the Way I Love You
    • The Byrds/Mr. Tambourine Man
  • heat 3: Wednesday, 4pm
    • The Beach Boys/Pet Sounds
    • Joni Mitchell/Clouds
    • Jimi Hendrix/Are You Experienced
    • Janis Joplin/I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama!
  • heat 4: Thursday, 7am
    • The Band/The Band
    • Crosby, Stills & Nash/Crosby, Stills & Nash
    • Simon & Garfunkel/Bookends
    • The Velvet Underground & Nico
  • finals: Friday, 5pm

 

(go back to the category list)

 



Best Album of the 1970s

GOLD: Fleetwood Mac, Rumours
SILVER: The Clash, London Calling
BRONZE: Bob Dylan, Blood on the Tracks

 

  • heat 1: Monday, 11am
    • Blondie/Parallel Lines
    • The Grateful Dead/American Beauty
    • Dr. John/Gumbo
    • Fleetwood Mac/Rumours
  • heat 2: Tuesday, 2pm
    • Bob Dylan/Blood on the Tracks
    • Elvis Costello/My Aim Is True
    • Creedence Clearwater Revival/Cosmo's Factory
    • Carole King/Tapestry
  • heat 3: Wednesday, 8am
    • Bruce Springsteen/Born to Run
    • The Clash/London Calling
    • Joni Mitchell/Blue
    • Neil Young/Harvest
  • heat 4: Thursday, 1pm
    • David Bowie/The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars
    • Rickie Lee Jones/Rickie Lee Jones
    • Warren Zevon/Excitble Boy
    • Van Morrison/Moondance
  • finals: Friday, 7am

 

(go back to the category list)

 


 

Best Album of the 1980s

GOLD: U2, The Joshua Tree
SILVER:
Talking Heads, Speaking in Tongues
BRONZE:
Paul Simon, Graceland

  • heat 1: Monday, 10am
    • Prince/Purple Rain
    • U2/The Joshua Tree
    • Tom Petty/Full Moon Fever
    • Bonnie Raitt/Nick of Time
  • heat 2: Tuesday, 5pm
    • Kate Bush/Hounds of Love
    • Paul Simon/Graceland
    • R.E.M./Lifes Rich Pageant
    • The Cure/Kiss Me Kiss Me Kiss Me
  • heat 3: Wednesday, 2pm
    • The Clash/Combat Rock
    • Violent Femmes/Violent Femmes
    • Pretenders/Learning to Crawl
    • Talking Heads/Speaking in Tongues
  • heat 4: Thursday, 9am
    • Bruce Springsteen/Born in the U.S.A.
    • 10,000 Maniacs/In My Tribe
    • David Bowie/Let's Dance
    • Peter Gabriel/So
  • finals: Friday, 3pm

 

(go back to the category list)

 


 

Best Album of the 1990s

GOLD: Radiohead, OK Computer
SILVER:
Nirvana, Nevermind
BRONZE:
Tom Petty, Wildflowers

  • heat 1: Monday, 12pm
    • Moby/Play
    • Bjork/Post
    • The Wallflowers/Bringing Down the Horse
    • Sheryl Crow/Tuesday Night Music Club
  • heat 2: Tuesday, 3pm
    • Natalie Merchant/Tigerlily
    • Beck/Odelay
    • Nirvana/Nevermind
    • Oasis/(What's the Story) Morning Glory?
  • heat 3: Wednesday, 7am
    • Tom Petty/Wildflowers
    • Sarah McLachlan/Surfacing
    • Counting Crows/August and Everything After
    • R.E.M./Automatic For the People
  • heat 4: Thursday, 10am
    • U2/Achtung Baby
    • Depeche Mode/Violator
    • Fiona Apple/Tidal
    • Radiohead/OK Computer
  • finals: Friday, 8am

 

(go back to the category list)

 


 

Best Album of the 2000s

GOLD: Wilco, Yankee Hotel Foxtrot
SILVER:
The Avett Brothers, I and Love and You
BRONZE:
Coldplay, A Rush of Blood to the Head

  • heat 1: Monday, 3pm
    • Vampire Weekend/Vampire Weekend
    • Gomez/How We Operate
    • Amy Winehouse/Back to Black
    • Wilco/Yankee Hotel Foxtrot
  • heat 2: Tuesday, 4pm
    • U2/All That You Can't Leave Behind
    • Norah Jones/Come Away With Me
    • Coldplay/A Rush of Blood to the Head
    • Neko Case/Middle Cyclone
  • heat 3: Wednesday, 9am
    • The Flaming Lips/Yoshimi Battles the Pink Robots
    • The Avett Brothers/I and Love and You
    • The Decemberists/The Crane Wife
    • Feist/The Reminder
  • heat 4: Thursday, 11am
    • Death Cab for Cutie/Plans
    • Arcade Fire/Neon Bible
    • KT Tunstall/Eye to the Telescope
    • Beck/Guero
  • finals: Friday, 12pm

 

(go back to the category list)

 


 

Best Song Over 8 Minutes Long

GOLD: Prince, "Purple Rain"
SILVER:
Traffic, "The Low Spark of High-Heeled Boys"
BRONZE:
Don McLean, "American Pie"

  • heat 1: Monday, 7am
    • Iron Butterfly/In-A-Gadda-Da-Vida
    • Joni Mitchell/Song For Sharon
    • Bruce Springsteen/Jungleland
    • Primal Scream/Come Together
  • heat 2: Tuesday, 12pm
    • Laurie Anderson/O Superman
    • Creedence Clearwater Revival/I Heard It Through the Grapevine
    • Prince/Purple Rain
    • Television/Marquee Moon
  • heat 3: Wednesday, 3pm
    • The Who/Won't Get Fooled Again
    • Traffic/The Low Spark of High-Heeled Boys
    • David Bowie/Station to Station
    • Marianne Faithfull/Blue Millionaire
  • heat 4: Thursday, 2pm
    • Neil Young/Down By the River
    • Don McLean/American Pie
    • Oasis/All Around the World
    • Bob Dylan/Desolation Row
  • finals: Friday, 11am

 

(go back to the category list)

 


 

Best Female Vocalist

GOLD: Aretha Franklin
SILVER:
(tie) Sharon Jones, Stevie Nicks
BRONZE:
Adele

  • heat 1: Monday, 4pm
    • k.d. lang
    • Brandi Carlile
    • Nicole Atkins
    • Aretha Franklin
  • heat 2: Tuesday, 7am
    • Sarah McLachlan
    • Sharon Jones
    • Joni Mitchell
    • Dolores O'Riordan
  • heat 3: Wednesday, 12pm
    • Stevie Nicks
    • Kacey Musgraves
    • Amy Winehouse
    • Valerie June
  • heat 4: Thursday, 8am
    • Rhiannon Giddens
    • Katie Crutchfield
    • Joan Osborne
    • Adele
  • finals: Friday, 1pm

 

(go back to the category list)

 


 

 

Best Musical Family

GOLD: The Jackson Family
SILVER: The Allman Family
BRONZE: The Bob Marley Family

  • heat 1: Monday, 8am
    • The Dylan Family (Bob, Jakob)
    • The Haim Family (Haim)
    • The Partridge Family (Shirley, Keith, etc.)
    • The Allman Family (The Allman Brothers Band)
  • heat 2: Tuesday, 1pm
    • The Carter/Cash Family (Johnny, June, etc.)
    • The Avett Family (The Avett Brothers)
    • The Jackson Family (Michael, Janet, etc.)
    • The Staples Family (Mavis, Pops, etc.)
  • heat 3: Wednesday, 11am
    • The Marley Family (Bob, Ziggy, etc.)
    • The Guthrie Family (Woody, Arlo, etc.)
    • The Von Trapp Family (Maria, Captain Georg, etc.)
    • The Zappa Family (Frank, Dweezil, etc.)
  • heat 4: Thursday, 12pm
    • The Neville Family (Aaron, Cyril, etc.)
    • The Hank Williams Family (Hank, Hank II, etc.)
    • The Wainwright Family (Loudon, Kate McGarrigle, etc.)
    • The Shankar/Jones Family (Ravi, Norah, etc.)
  • finals: Friday, 10am

 

(go back to the category list)

 


 

Best Music Documentary

GOLD: 20 Feet from Stardom
SILVER:
(tie) The Kids Are Alright, Gimme Shelter
BRONZE:
Long Strange Trip

  • finals: Friday, 4pm

 

(go back to the category list)

 


 

Best Drummer

GOLD: Ginger Baker
SILVER: Keith Moon
BRONZE:
Stewart Copeland

  • heat 1: Monday, 2pm
    • Sheila E.
    • Charlie Watts
    • Ringo Starr
    • Max Weinberg
  • heat 2: Tuesday, 11am
    • Clyde Stubblefield
    • Meg White
    • Hal Blaine
    • Stewart Copeland
  • heat 3: Wednesday, 1pm
    • John Convertino
    • Dave Grohl
    • Ginger Baker
    • Moe Tucker
  • heat 4: Thursday, 5pm
    • Bill Kreutzmann
    • Keith Moon
    • Kate Schellenbach
    • Levon Helm
  • finals: Friday, 9am

 

(go back to the category list)

 


 

Best Guitar Solo in a Specific Song

GOLD: Jimi Hendrix, All Along the Watchtower
SILVER:
Neil Young, Cortez the Killer
BRONZE:
Derek and the Dominos, Layla

  • heat 1: Monday, 1pm
    • Derek and the Dominoes/Layla
    • Bonnie Raitt/Love Sneakin' Up On You
    • Pearl Jam/Alive
    • Stevie Ray Vaughan/Pride and Joy
  • heat 2: Tuesday, 8am
    • B.B. King/The Thrill Is Gone
    • Dire Straits/Sultans of Swing
    • Susan Tedeschi/Just Won't Burn
    • Neil Young/Cortez the Killer
  • heat 3: Wednesday, 5pm
    • St. Vincent/Rattlesnake
    • Steely Dan/Reelin' in the Years\
    • Wilco/Impossible Germany
    • The Rolling Stones/Sympathy for the Devil
  • heat 4: Thursday, 4pm
    • The Allman Brothers Band./Jessica
    • Radiohead/Paranoid Android
    • The Eagles/Hotel California
    • Jimi Hendrix/All Along the Watchtower
  • finals: Friday, 2pm

 

 

 

(go back to the category list)

 


 

 

Twitter icon
Facebook icon
Google+ icon
Instagram icon
RSS icon
Vimeo icon